Kde nám peníze vylétají z kapsy

Domácnosti je vlastně takový malý svět, kde někdo vládne. Ten dotyčný by měl mít velice dobrý přehled o tom, kolik utratí za výdaje v domácnosti, co se dá minimalizovat a co naopak nejde změnit. Jedním z takových tahačů na peníze jsou elektrické spotřebiče. Jsou to sice bezesporu naši velcí pomocníci, ale často s nimi zacházíme tak, že na jejich provoz vydáváme daleko více, než byla jejich pořizovací hodnota. Proto je důležité, abychom již při koupi spotřebiče přemýšleli dopředu.
starý vysavač
Jak nakupovat ekonomický elektrospotřebič
Již při návštěvě obchodu s elektrospotřebiči bychom měli mít jasno, co jdeme nakupovat. Zejména na co budeme elektrospotřebič používat, jak často ho budeme používat a jaké nároky budeme mít na jeho funkce.
–          Vždy se dívejme na štítek se spotřebou elektrické energie.
–          Porovnávejme spotřebu elektřiny s výkonem spotřebiče.
–          Čím častěji budeme spotřebič používat, tím by měl být jeho provoz ekonomičtější.
–          Nenechme se zlákat levnou cenou. Často se za ní skrývá velmi drahý provoz.
–          U mrazáků a chladniček sledujeme, zda mají jeden či dva kompresory na sobě nezávislé. V případě poruchy chladící části nás to ochrání před ztrátou zmrazených zásob, což nebývá zanedbatelná položka.
–          Platí, že čím více značek plus na štítku spotřebiče, tím je spotřebič ekonomičtější.
–          U vysavačů sledujeme jejich sací výkon. Levný vysavač, který málo saje, nám velkou službu neudělá.
–          Vždy si přečtěte, jaké další funkce spotřebič umí a jestli je využijeme. Bývá pravidlem, že čím více funkcí, tím dražší provoz.
smažení ve woku
–          Počítejte s tím, že existují spotřebiče, u kterých je provoz náročnější a dobře zvažte, zda je pro vás takový spotřebič nepostradatelný. Například klimatizace v přízemí starého domu, kam horko málokdy dolehne, je opravdu tahák na peníze z naší kapsy. Stejně tak rychlovarná konvice s velkým příkonem elektřiny, ve které si uvaříme jednu kávu denně.
Nad tím vším bychom měli zauvažovat ještě dříve, než se vydáme na nákup. Takové nákupy se nedoporučují uspěchat. Informujte se, dobře vše rozmyslete a pak teprve investujte do pořízení elektrospotřebiče.